Kiedy cierpi dusza, a choruje ciało. Zaburzenia psychosomatyczne

Czy nie jest tak, że żyjemy trochę „obok” własnego ciała? Sygnały, które wysyła nam organizm, albo bagatelizujemy, albo chcemy zagłuszyć tabletkami, nie szukając przyczyny. Podczas gdy tradycyjna medycyna chińska od wieków zwracała uwagę na dobrostan psychiczny i jego wpływ na organizm, w medycynie konwencjonalnej nadal wielu lekarzy doraźnie leczy skutki, nie przyglądając się przyczynom choroby.

To nie znaczy, że mamy zrezygnować z leczenia farmakologicznego, czy bojkotować lekarzy. Warto po prostu obiektywnie spojrzeć na swój styl życia, sposób odżywiania, codzienne nawyki i ocenić, czy nie przyczyniają się do naszych dolegliwości.

Oprócz trybu życia, który bezwzględnie wpływa na stan zdrowia, jest jeszcze coś, co bagatelizujemy znacznie częściej – emocje, które w sobie tłumimy. W okresie dzieciństwa byliśmy uczeni, że to, co czujemy, jest nieważne: „nic się nie stało”, „nie smuć się”, „nie złość się”. Dziewczynkom zabrania się odczuwać gniew, upominając je słowami „złość piękności szkodzi”, a chłopców upomina się, kiedy czują smutek „chłopaki nie płaczą”, „nie bądź mazgajem”. W dorosłości kontynuujemy ten schemat – tłumimy nasze emocje wobec bliskich, szefa, czy współpracowników, nie potrafimy zaakceptować trudnych emocji i wypieramy je.

Smutek, który nie znalazł ujścia we łzach sprawia, że płaczą inne narządy”

Henry Maudsley

Czym są zaburzenia psychosomatyczne?

Zaburzenia psychosomatyczne mogą przybierać formę właściwie dowolnych dolegliwości fizycznych, ale ich przyczyn należy doszukiwać się w psychice. Trudność w diagnozie polega na tym, że objawy mogą być podobne do powszechnie znanych chorób, a diagnoza nie jest jednoznaczna, więc w pierwszej kolejności zalecenia lekarzy dotyczą leczenia farmakologicznego, zmiany diety, stylu życia, czy zaprzestania sięgania po używki. Wykonane badania nie wskazują niczego niepokojącego, a jednak dolegliwości i dyskomfort nadal występują, co wywołuje dodatkowo frustrację i poczucie bezradności.

Jakie to mogą być dolegliwości?

Naprawdę ciężko jest wymienić wszystkie symptomy. Jeśli na co dzień zdrowo się odżywiasz, prowadzisz aktywny tryb życia, wysypiasz się, Twoje wyniki badań są w normie, a mimo to zauważyłaś u siebie którąś z poniższych dolegliwości, przyjrzyj się uważnie swoim emocjom i trudnym wydarzeniom, które miały miejsce w Twoim życiu w ostatnim czasie. Często również traumatyczne przeżycia z dzieciństwa objawiają się się w postaci zaburzeń psychosomatycznych już w dorosłym życiu.

 • wypadanie włosów
 • wysypka i plamy na ciele
 • trądzik
 • zgaga
 • wrzody żołądka
 • zespół jelita drażliwego
 • osłabienie i przewlekłe zmęczenie
 • bezsenność
 • kołatanie serca
 • nadciśnienie
 • wzdęcia i zaparcia
 • biegunki
 • wypadanie włosów
 • drętwienie kończyn
 • ból głowy
 • ból karku i pleców
 • atopowe zapalenie skóry
 • łysienie plackowate

Cechy osobowości a zaburzenia psychosomatyczne

Zbadano, że pewne cechy charakteru predysponują do częstszego występowania zaburzeń psychosomatycznych. Osoby o tzw. osobowości typu A charakteryzuje dążenie do sukcesu i osiągnięć, chęć rywalizacji, perfekcja, drażliwość, nieustanny pośpiech oraz wielozadaniowość. Wymienione cechy charakteru zwiększają ryzyko występowania chorób serca. Są nawet opinie, że czynniki charakterologiczne mają w tym przypadku większe znaczenie niż palenie tytoniu, poziom cholesterolu, czy wiek pacjenta.

Naukowcy poświęcili dużo czasu na zbadanie również innych typów osobowości pod względem zwiększonego ryzyka występowania chorób. Typ C charakteryzuje się brakiem umiejętności okazywania złości i gniewu, częste poczucie winy i bezradności. Osoby o tym typie osobowości są nieasertywne i uległe. Wydają się być cierpliwe i ugodowe, a potrzeby innych przedkładają nad własne. Te cechy składają się na swoiste „combo”, które zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory i silniejszy ich przebieg.

Podwyższone ryzyko depresji, choroby niedokrwiennej serca, łuszczycy, czy astmy oskrzelowej występuje u osób o osobowości typu D. To osoby, które przepełnia gniew, wrogość, czy lęk, ale celowo hamują te emocje ze względu na obawy przed oceną i negatywną reakcją ze strony społeczeństwa. Tę grupę osób charakteryzuje pesymistyczne nastawienie do życia, niskie poczucie własnej wartości, lęk przed odrzuceniem oraz poczucie winy. Są świadome tych wszystkich emocji, ale tłumią je w sobie z obawy przed odrzuceniem.

Całkowicie wolna od zaburzeń psychosomatycznych wydaje się osobowość typu B. Charakteryzuje osoby spokojne, zrównoważone, ambitne, ale stawiające sobie realne cele, niedążące do rywalizacji i postrzegane przez innych jako wyluzowane.

Jak leczyć zaburzenia psychosomatyczne?

Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy zwrócić się do lekarza i wykonać badania, żeby wykluczyć choroby. Jeśli wyniki są w normie, a dolegliwości mimo zdrowego trybu życia nie ustępują, zalecana jest psychoterapia, a czasem równolegle również opieka psychiatryczna. Owszem, można spróbować „domowych” sposobów, typu praca z oddechem, bycie „tu i teraz”, zadbanie o odpoczynek i regularny sen oraz obserwowanie i akceptowanie swoich emocji, jednak jeśli to nie pomaga lub czujesz, że jest to zbyt trudne i nie rozumiesz swoich emocji, lepiej zwrócić się do specjalisty. I tak to potraktuj – jako pomoc w poprawie jakości życia.

Zachęcam również do przeczytania tego wywiadu.

Pisząc ten artykuł posiłkowałam się poniższym artykułem: https://www.mp.pl/poz/psychiatria/inne_zaburzenia/205912,zaburzenia-psychosomatyczne

Podobne wpisy

2 komentarze

 1. A propos schematów wtłaczanych od dziecka. Wujek, który robi za dziadka moim córkom mawia: „Taka Ładna Dziewczynka się nie złości!” A moja teściowa kilka dni temu powiedziała : „U.., jak nie będziesz nosić sukieneczek, to Jaś Cię nie będzie lubił [Jaś to przyjaciel U. z przedszkola].” Zagotowałam się w środku! Mówię: „Przestań Jej tak mówić! Lubić Ją ma za to kim jest.” Nie dotarło… 10 sekund później słyszę: „Chłopcy wolą dziewczynki w sukienkach”…

  1. O nieeee! Mnie też zagotowało, jak tylko to przeczytałam! Od dziecka wpaja się dziewczynkom, że mają się przypodobać mężczyznom i że ich najważniejszym atutem jest wygląd, wrrr! I bajki to samo – chociażby Kopciuszek. Wszystkie królewny pieją z zachwytu, stoją się na bal, żeby spodobać się księciu, a ten przebiera jak na castingu… Znasz profil „jak wychowywać dziewczynki”? Bardzo polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *