Jak skutecznie wprowadzić dobre nawyki w Nowym Roku?

Postanowienia noworoczne mają tyle zwolenników co sceptyków. Ci drudzy twierdzą, że to bezcelowe, nie przynosi efektów i tak naprawdę wszyscy, którzy je spisują mają słomiany zapał, który wystarcza w najlepszym wypadku do końca stycznia. Dodatkowo, jak pokazały obecne wydarzenia, nawet najlepiej przygotowany plan może wziąć w łeb ze względu na zewnętrzne okoliczności.

Co by jednak nie mówić, ostatnie dni roku to doskonały czas na podsumowanie minionych miesięcy i zaplanowanie kolejnego roku, a przynajmniej tych aspektów, które są zależne od nas.

Podsumuj ostatni rok, żeby zaplanować kolejny

W pierwszej kolejności przyjrzyj się poszczególnym obszarom swojego życia:

  • rodzina
  • relacje
  • zdrowie
  • rozwój osobisty
  • praca
  • relaks i rozrywka

Zatrzymaj się na chwilę przy każdym z tych obszarów – na których skupiłaś się w ostatnim roku, a którymi z nich chcesz się bardziej zaopiekować w następnych miesiącach? Które plany zrealizowałaś? Które z nich byłaś zmuszona odłożyć? A może są też takie, które przestały być dla Ciebie ważne i wykreślisz je ze swojej listy?

Wprowadzaj zmiany w mądry sposób

W mądry sposób, czyli właściwie jak? Zanim wypiszesz długą listę celów i planów, a następnie załamiesz się na samą myśl o wygospodarowaniu na to wszystko czasu, poświęć go na spokojne przeanalizowanie, jakie są Twoje wartości, i które z tych celów są z nimi zgodne.

Następnie przyjrzyj się sobie i swoim dotychczasowym nawykom oraz celom, które już zrealizowałaś. Które nawyki są dla Ciebie dobre, a które chciałabyś zmienić? Jakie działania i umiejętności pomogły Ci osiągnąć to, co zaplanowałaś? W jaki sposób funkcjonujesz na co dzień? To Twoje wewnętrzne zasoby i mocne strony, które z pewnością będą pomocne również przy realizacji nowych planów.

Kolejnym krokiem, jest wybór narzędzi, z których będziesz korzystać. Czy wiesz, że w zależności od indywidualnych cech charakteru, osobowości i przyzwyczajeń zależy sposób, w jaki będziesz realizować swoje założenia? Oprócz tego przygotuj zawczasu niezbędne materiały, np. książki, podręczniki, kursy, czy video, z których będziesz korzystać.

Być może zainteresuje Cię artykuł na temat 3 najważniejszych nawyków, które warto wprowadzić do swojego życia.

Następny etap, to zaplanowanie, ile realnie czasu jesteś w stanie wygospodarować na realizację celu w ciągu każdego dnia oraz tygodniowo. Zapisz dokładnie, kiedy zaczniesz, w jakie dni i przez ile minut będziesz pracować nad swoim celem. Zaplanuj również, co zrobisz w nieoczekiwanej sytuacji, która pokrzyżuje Twoje plany, czyli np. w przypadku przeziębienia lub nadgodzin w pracy.

Na koniec przemyśl wskaźniki, które będą jasnym sygnałem, że osiągnęłaś swój cel. W przypadku odchudzania to może być uzyskanie określonej masy ciała lub obwodów. Nie zapomnij, żeby od razu pomyśleć, w jaki sposób nagrodzisz siebie za włożony wysiłek i realizację planu. Każdy sukces trzeba odpowiednio uczcić 🙂

Przygotowałam świetne narzędzie, które pomoże Ci zaplanować cały proces realizacji celu lub zmiany nawyków, bez względu jakiego obszaru dotyczą. Zapisując się do newslettera otrzymasz e-book wraz z 18 ćwiczeniami, dzięki którym przygotujesz się do wprowadzenia pozytywnych zmian w Nowym Roku! Powodzenia!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *