Najlepszy trening to ten urozmaicony

Fit-motywatorzy powtarzają jak mantrę, że najlepszy trening to ten zrobiony. I rzeczywiście, trudno się z tym nie zgodzić, w końcu najważniejsze to po prostu ruszyć się z kanapy. Ale co w sytuacji, kiedy ćwiczysz już od jakiegoś czasu, a mimo to nie widać efektów albo są niezadowalające? Wprowadź urozmaicenie.

Zakładając, że nie jesteś zawodowym sportowcem i nie potrzebujesz skupiać się na odpowiednim treningu, żeby poprawić swoje wyniki, a Twoim celem jest po prostu jędrne, zdrowe i sprawne ciało, staraj się jak najbardziej urozmaicać swoje treningi. Jeśli chodzi o zajęcia grupowe, to tak naprawdę żadne z nich nie rozwijają jednocześnie wszystkich niezbędnych dla nas elementów sprawności fizycznej, do których należą:

  • wytrzymałość
  • siła
  • gibkość
  • koordynacja nerwowo-mięśniowa
  • szybkość

Wydaje Ci się, że nie potrzebujesz tych wszystkich zdolności motorycznych w codziennym życiu? Albo, że nie musisz mieć gibkiego ciała, bo nie masz ambicji, żeby zrobić szpagat? W takim razie spróbuję wyprowadzić Cię z błędu i podać zalety poszczególnych treningów zarówno w odniesieniu do codziennych czynności, jak i pozytywnego wpływu na wygląd naszego ciała.

Wytrzymałość

Wytrzymałość to nic innego jak zdolność do długotrwałego wykonywania wysiłku bez obniżania jego efektywności. Mówiąc po ludzku, potrzebujemy wytrzymałości, żeby móc wejść po schodach bez zadyszki, wjechać rowerem pod górę nie tracąc przy tym przytomności :), czy podbiec na przystanek widząc nadjeżdżający autobus. Co więcej, trening wytrzymałościowy (czyli np. szybki marsz, bieg, jazda na rowerze, pływanie, taniec) wpływa na obniżenie poziomu tkanki tłuszczowej, zapewnia lepsze dotlenienie całego organizmu i zapobiega chorobom cywilizacyjnym. To tak w dużym skrócie, bo zalet jest oczywiście więcej.

Siła mięśniowa

Siła jest nam potrzebna na co dzień przede wszystkim po to, aby przenosić ciężkie przedmioty, ale wzmocnienie mięśni szkieletowych zapewnia utrzymanie ciała w prawidłowej pozycji i zapobiega bólom m.in. kręgosłupa, czy kolan. Trening siłowy uczy nas prawidłowych wzorców ruchowych, żeby uniknąć kontuzji w codziennym życiu, np. przenosząc ciężkie pudło. A jeśli to do Was nie przemawia, dodam jeszcze, że to właśnie ćwiczenia z obciążeniem własnego ciała czy akcesoriami ujędrniają ciało. Pamiętajcie, że trening cardio wyszczupla, ale to właśnie ćwiczenia siłowe nadają mięśniom pożądany kształt.

Gibkość

Zauważyłam, że gibkość jest elementem, który często jest traktowany po macoszemu. Niesłusznie sądzi się, że rozciąganie mięśni nie wpływa na wygląd naszego ciała, czy jakość funkcjonowania organizmu i jest stratą czasu. Tymczasem prawidłowy zakres ruchu w stawach jest niezbędny do poprawnego wykonywania ćwiczeń, czyli efektywnego i bezpiecznego treningu. Zdarza się, że panie, które regularnie ćwiczą, narzekają na zbyt rozbudowane łydki czy uda. I tutaj także potrzebny będzie stretching, który wysmukli nadmiernie rozbudowane mięśnie.

Nawet jeśli nie trenujesz na co dzień, powinnaś się rozciągać, żeby zapobiec przykurczom mięśni w okolicach karku i bioder, które powodują ból głowy i kręgosłupa właściwie w każdym odcinku, a są bardzo powszechne w przypadku pracy siedzącej.

Szybkość i koordynacja

Szybkość i koordynacja ruchowa mogą się wydawać mniej ważne na co dzień, ale mają znaczenie chociażby na czas naszej reakcji. Kiedy kipi nam mleko możemy błyskawicznie zareagować, właśnie dzięki szybkości reakcji, a podczas gwałtownego hamowania autobusu, czy na śliskim chodniku utrzymamy równowagę poprzez dobrze rozwiniętą koordynację. Dodatkowo, te dwie zdolności motoryczne to też dobre ćwiczenia dla naszego mózgu. Spróbuj jednocześnie robić krążenia prawą i lewą ręką w przeciwnym kierunku – mózg aż paruje 🙂 To też przydatne ćwiczenie, żeby oderwać się na chwilę od pracy przy komputerze, polecam!

Jeśli na co dzień wybierasz strefę cardio i przychodzisz na siłownię tylko po to, żeby pobiegać na bieżni, dodaj do swojej rutyny trening siłowy, aby wzmocnić i ujędrnić ciało. Jeżeli z kolei przerzucanie żelastwa nie sprawia Ci problemu, uwzględnij w swoim planie trening interwałowy, który poprawi Twoją kondycję oraz stretching, czy jogę, żeby zapobiec przykurczom mięśni i ograniczeniu ruchomości w stawach.

Nasze ciało lubi wyzwania i urozmaicenie, a zmienianie treningów zapobiega też znudzeniu, które może się pojawić, jeśli regularnie ćwiczymy. Wprowadzając nowe treningi możemy poczuć inne partie mięśni, nawet takie, z których istnienia nie zdawałyśmy sobie sprawy 🙂

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *