Ćwiczenia wspierające kręgosłup i pracę jelit
Lubicie rozwiązania 2w1? Ja bardzo! Chociaż korzyści wynikających z regularnej aktywności fizycznej jest dużo więcej, w tym wpisie chcę się skupić na ćwiczeniach, które wspierają jednocześnie kręgosłup i pracę jelit. Zarówno nasze plecy, jak i układ pokarmowy bardzo odczuwają negatywne konsekwencje siedzącego trybu życia, dlatego warto włączyć do codziennej rutyny podane przeze mnie lub inne ćwiczenia, jako poranną czy wieczorną gimnastykę.
Zanim przejdę do ćwiczeń, najpierw kilka słów wyjaśnienia. Po pierwsze, możecie się zastanawiać, w jaki niby sposób wielogodzinne siedzenie może wpływać pracę jelit. O ile negatywne konsekwencje dla kręgosłupa są dla większości oczywiste, tak wiele osób nie łączy ze sobą pracy za biurkiem i problemów z trawieniem. Tymczasem długotrwałe pozostawanie w pozycji siedzącej, dodatkowo zazwyczaj w zgarbionej pozycji wywiera nacisk na narządy wewnętrzne. Tymczasem trawienie w żołądku oraz w jelitach zachodzi nie tylko za pomocą kwasów i enzymów trawiennych, ale też w sposób mechaniczny, czyli poprzez mikroruchy. Kiedy siedzimy, rozdrabnianie i przesuwanie treści pokarmowej jest fizycznie ograniczone. A bardzo często dokładamy od siebie kolejną „cegiełkę” w postaci zapiętego paska, ciasnych spodni, czy wciągając brzuch, utrudniając prawidłowe trawienie przez kilka czynników.
Tutaj pisałam obszernie na wpływie obecnej mody na nasze ciało
Zwróćcie dodatkowo uwagę, że większość zaprezentowanych ćwiczeń opiera się na skrętach kręgosłupa. Było to z mojej strony celowe, ponieważ na co dzień wykonujemy powtarzalne ruchy w ograniczonych zakresach, a wszelkie rotacje są wręcz zbawienne dla kręgosłupa i jelit. Nie podaję również ilości powtórzeń, bo zależy mi na tym, żebyście raczej skupiły się na obserwacji ciała i pracy z oddechem – spokojnym i głębokim, kierowanym do brzucha. Jeśli jednak potrzebujecie „konkretów”, załóżcie, żeby powtórzyć każde ćwiczenie 8-10 razy lub pozostać w pozycji na 5 oddechów. To co, przechodzimy na matę?
1.
W klęku podpartym unieś prawą rękę w górę otwierając klatkę piersiową, a następnie wysuń rękę daleko w lewo na wysokości klatki piersiowej i oprzyj bark na macie, jednocześnie trzymając biodra w górze. Możesz wykonać kilka powtórzeń lub pozostać w pozycji na kilka oddechów, a następnie zmień stronę.
2.
Połóż się na plecach, ugnij kolana do kąta prostego i opuść je w prawo, jednocześnie dociskając lekko prawą dłonią. Żeby pogłębić pozycję, możesz wysunąć lewą rękę w bok i obrócić głowę w lewo. Pozostań w pozycji na kilka oddechów i zmień stronę.
3.
Połóż się na plecach z ugiętymi nogami. Oprzyj prawą stopę na lewym udzie i przyciągnij do siebie lewą nogę chwytając na udo lub za goleń. Zostań w pozycji przez kilka oddechów i zmień stronę.
4.
Połóż się na plecach, unieś prawą nogę ugiętą do kąta prostego, a następnie opuść nogę w lewo, dociskając lekko kolano lewą ręką. Żeby pogłębić pozycję, wyciągnij prawą rękę w bok i obróć głowę w prawo. Pozostań w tej pozycji przez kilka oddechów i zmień stronę.
5.
Usiądź szeroko z wyprostowanymi nogami. Następnie ugnij prawą nogę i odepchnij ją łokciem opierając rękę po wewnętrznej stronie kolana. Obróć się w lewo i oprzyj lewą rękę za pośladkiem. Wyprostuj plecy i wyciągnij wysoko czubek głowy. Pozostań w pozycji przez kilka oddechów i zmień stronę.
6.
Usiądź na macie i zbliż prawą stopę do lewego pośladka. Ugnij lewą nogę i ustaw stopę przy prawym udzie. Dociśnij lekko lewe udo prawym ramieniem i obróć się w lewo pogłębiając pozycję. Oprzyj lewą rękę z tyłu i wyciągnij kręgosłup w górę. Pozostań w pozycji przez kilka oddechów.
7.
Wykonaj luźny skłon, ugnij lewą nogę i oprzyj lewą dłoń na macie. Unieś prawą rękę w górę otwierając klatkę piersiową i pozostań w pozycji na kilka oddechów, a następnie zmień stronę.
8.
Ustaw się w klęku podpartym, oprzyj prawą dłoń na głowie, w łokieć skieruj w bok. Z wdechem obróć się w prawo, unosząc łokieć w górę i otwierając klatkę piersiową, a następnie z wydechem zbliż do lewego łokcia. Powtórz kilka razy i zmień stronę.
9.
Połóż się na brzuchu i wysuń ręce w bok. Ugnij prawą nogę, a następnie skieruj stopę daleko w lewo. Pozostań w pozycji na kilka oddechów, a następnie zmień stronę. Możesz też wykonać kilka powtórzeń naprzemiennie na prawą i lewą nogę.
Pamiętaj, że zarówno prawidłowe trawienie jak i profilaktyka zdrowego kręgosłupa wymagają wprowadzenia zmian w codziennych nawykach. Nie istnieje jedno skuteczne rozwiązanie, czy suplement, który zniweluje wszystkie problemy, tak, jak obiecują reklamy. Ćwiczenia, owszem, pomagają złagodzić dolegliwości, ale nie usuwają ich przyczyny.
Tutaj znajdziesz inne ćwiczenia na kręgosłup
A te ćwiczenia możesz wykonać nawet w pracy przy biurku